M-V-C Nedir ? (Model-view-controller)

M-V-C terimlerinin kisaca anlatmaya calisacagim. Ilk olarak terimsel olarak kavramlari anlamaya calisalim.

Django nedir ? yazımda da bahsettiğim gibi son sözel / tanım ağırlıklı yazımı yazıyor ve teknik eğitimler için önümüzdeki sözel engelleri kaldırmak istiyorum.

Model-View-Controller Nedir?

İsminden fark ettiğiniz gibi 3 farklı sekmede çalışan bir sistem olduğunu söylemek mümkün. Bu sistem. Parça parça çalışıp bir bütün olarak hareket etmektedir. Şöyle 3 madde ile bunun amacını anlatmaya çalışayım:

  • İlk olarak sitemizdeki verilerin veri tiplerini, yani veri modellerini belirlememiz gerekiyor. Yani yazı yazacağımız zaman bunun TextField olmasını söylemezsek, sonrada görünüşte saçmalamalar olacaktır. Veriler tutulamayacaktır.
  • Eğer yukarıdaki verileri doğru tipte kaydetmeyi başardıysak, sırada kullanıcıya göstereceğimiz verilerin doğru olarak gönderilmesi aşamasıyla karşılaşıyoruz. Kullanıcıya kendi ismini veya yapacağı işlemleri, sayfa üzerinde görüntülemesini sağlamamız gerekiyor.
  • Son olarak bu işlemlerin yanı sıra, tarayıcıdan yapılacak değişiklikler, yani veri akışı diyebileceğimiz Form kontrollerine veri tabanının ve sayfa görüntüleme aracısının doğru cevaplar vermesini sağlamamız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim olayları, herhangi bir dilde yapmanız mümkün. Ancak anlayacağınız gibi oldukça meşakkatli bir yol… İşte M-V-C frameworkleri bize bu durumda oldukça kolaylık sağlamayı başarıyor.

M-V-C Biraz açalım

  • MODEL: Veri tabanı ile ilgili emirlerin, işlemlerin yapılacağı kısımdır.
  • VİEW: Controllerden alacağımız verilerin sayfa tasarımına yapacağı etkilerin olduğu kısımdır.
  • CONTROLLER: Model ve View arasında işlemlerin doğruluğunu kontrol eden ve form yapılarını şekillendirmemizi sağlayan bir yapıdır. Bir sonraki derste Django kurulumu hakkında sizleri bilgilendireceğim. İyi günler dilerim.
comments powered by Disqus
Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı