Linux Ortamında Arduino Kurulumu ve Kullanımı

Birkaç aydır Win7 + Ubuntu şeklinde işletim sistemi tercihim bulunuyordu. Şimdi ise artık full Linux kullanıcısı oldum diyebilirim. Bu durum da beni kullandığım programları linux ortamına taşımaya itti. İlk olarak Arduino programını çalışır bir hale getirmem gerekiyor.

Linux Arduino Kurulumu nasıl olur?

Öncelikle ben şuan Linux dağıtımlarından Mint adı altında olan, tabanı ubuntu üzerine kurulmuş 64 bit’lik işletim sistemini kullanıyorum. Yapmanız gereken şey çok basit; kendi sitesi üzerinden size uygun olan 32-64bit sürümünü indirmeniz olacaktır.İndirdiğinizde dosyayı bulunduğu konuma çıkarmalısınız. Sonra CTRL+ALT+T komutlarıyla Terminali çağırın.

1
2
cd arduino-1.6.9
sudo sh install.sh

komutları yeterli olacaktır. Burada yaptığımız şey, Windows işletim sisteminde, kuracağınız uygulamanın install.exe’sine çift tıklamak ile aynı işlevde olacaktır. Biraz daha metin tabanlısı. :)

Arduino Linux Port Hatası

Aslında bu yazıyı yazma sebebim bu başlıktaki sorunu yaşamam oldu. 2 gün önce çalıştırdığım Arduino Unu clone ürünü; şimdi çalışmıyor! Hata mesajı olarak ise; “Ben senin söylediğin portu bulamıyorum hocam!!” diyor. E haklı, çünkü ben ona port söylemedim. Linux biraz sizden bilgi ister. Ona bağladığınız cihazı söylemeniz gerekir. Güvenli ve sevilmesinin sebebi de bize söz hakkı tanımasıdır aslında. Çözüm çok basit. CTRL+ALT+T ile terminali yine çağıralım.

1
sudo chmod a+rw /dev/ttyACM0

Burada söylediğimiz şey aslında çok çok basit. Bak bu benim cihazım ve buna yazma / okuma yetkisi vereceksin. Şimdi denediğimde artık arduino uno cihazım port sorunu olmadan çalışır hale gelmiş oldu. Birkaç küçük projem var. Onları başarırsam, buraya eklemeyi planlıyorum.

comments powered by Disqus
Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı