Dev-C++ Kurulumu

C Dersleri için ide kurulumuna gecelim. Eğer hafif ve basit bir compiler istiyorsanız Dev-c++ tam aradığınız özelliklere sahip.

Eğer Qt kurulumunu yapmak istemiyor veya kullanmayı tercih etmiyorsanız, bu İde’yi kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer arayüzler bence giriş aşaması için hiç gerekli değil. İlk başta http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html adresine girerek Alt tarafta bulunan Download başlığını bularak kurulum dosyasını indirmeniz olacaktır.

  • Dosyayı indirin.
  • Basit kurulum (next’le abi) yapın.
  • Kurulum bitince; default ayarları belirleyin ( Türkçe, Tema vs.)

Gördüğünüz gibi kısa sürede kurulum tamamlandı. Şimdi proje açarak devam edelim.

  • Dosyaya tıklayın ve Yeni sekmesine tıklayıp projeye basın.
  • Karşınıza çıkan tabloda Basic tablosunda Console Application seçeneğine tıklayın ve alt tarafta C projesi olduğunu tanımlayın

Screenshot_2

Bu platform içinde artık proje oluşturma işlemini tamamladınız. Şimdi yapmanız gereken şey, derslere devam ederek C Dilini öğrenmek için basit adımları takip etmek olacaktır. Olabildiğince herkesin anlayabileceği ve anladığını geliştirebileceği şekilde sizlere yardımcı olacağım.

Bu eğitimler; basit console uygulamaları, robotik alanda ilerlemeler ve C++ alt yapısı oluşturmak adına ilerleyecek yapıda olmasını umut ederek yazıyorum.

comments powered by Disqus
Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı