Debian (Ubuntu + Mint ) Heroku Kurulum Sorunu

Gece saat 3 ve ben pervasızca Heroku kurmaya çalışıyorum. Deli oldum resmen! Buraya bu yazıyı yazmalıyım ki benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar çözüm bulsunlar. Öncelikle Heroku süper bir sistem. Ancak nalet olsun ki kurulurken sıkıntı veriyor. Bunu önceden de yaşamıştım ve çözümünü bir yere kaydetmemişim. İşte şimdi saatler boşa gitti.

Öncelikle Debian tabanlı bir sistemde heroku kurmaya çalışıyor ve size bazı hatalar veriyorsa, tahminen bunun sebebi “sources.list” konusudur. Anlayacağınız üzere kaynak listesi olarak adlandırılan bu dosya, anlam veremediğim bir şekilde çakışıyor veya başka bir şey oluyor. Bazen Google Chrome yüklerken veya Sublime Text yüklerken bu sorun ile karşılaşmıştım. Çözüm ise, hata veren listeyi silerek hallediyordum. Heroku toolbelt kurarken daha büyük çaplı bir sorun ile karşılaştım.

Mint Heroku Kurulumu | Ubuntu Heroku Kurulumu

İlk denemeniz gereken kod aşağıdaki gibi; sitesinde verilen .sh scriptidir.

1
wget -O- <https://toolbelt.heroku.com/install-ubuntu.sh> | sh

Sizde benim gibi bu kod’da sorun yaşıyorsanız, http olarak çağırmayı denemeniz veya alt taraftaki adımları yapmanız olacaktır.

1
2
3
4
sudo apt-add-repository ‘deb http://toolbelt.herokuapp.com/ubuntu ./’
curl https://toolbelt.herokuapp.com/apt/release.key | sudo apt-key add –
sudo apt-get update
sudo apt-get install heroku-toolbelt

Öncelikle bu makale 12.07.2016 tarihi için geçerlidir. Yani bundan 2 sene sonra bunu okuyorsanız; muhtemelen “deb” paketinin linki değişmiş olabilir.

Nalet olasıca Heroku yüzünden django derslerine şu anlık başlayamadım. Öncelikle kafamda bir proje var. Onu yaparsam, derslere o proje üzerinden devam edebilirim. Ders, ders diye duruyorum. Aslında bende çok birşey bilmiyorum. Ama birşeyler anlatma hevesim; araştırmamı ve daha fazla öğrenmemi sağlıyor. Bunu da söyleyeyim dedim.

comments powered by Disqus
Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı