Böyle Mühendis Olunmaz!

Mühendislik hayali olan ve mühendis bölümü okuyan bazı arkadaşlara kızgınım. Kendimde dahil olmak üzere bu şekilde devam edersek bizden mühendisi bırak, tekniker bile olmaz!

Okuduğumuz okul veya şehir artık belli. Eğer imkan yoksa başka yollardan gitmeye(ki çoğumuzun yok) artık okuduğumuz bölümün farkına varmanın zamanı gelmedi mi?

Hele 2. ve 3. sınıf arkadaşlarıma çok daha kızgınım. Eğer mühendis olmak istemiyorsanız buna saygım sonsuz, ancak ben mühendis olmak istiyorum diyorsanız; bu sadece dersleri geçmekle mümkün birşey değil! Hele hele bilgisayar mühendisliği bölümünde hiç değil.

Kod yazmaktan korkmanızı anlarım. Ama zamanım yok, altdan derslerim çok bahanesine sığınmakta çok büyük bir yalandan başka birşey değil.

Kendim de dahil olmak üzere, zamanımız olmadığını söylesek de; yer bildirimlerini sıralamaktan, yada fanatikliğimizi konuşturmaktan başka ne yapıyoruz? Yada saatlerce oyun veya dizi izlemekten. Gerçekten üniversite bitince kendinizi geliştireceğiniz zamana sahip olacak mısınız?

Peki ya yardıma?

Üniversitede o kadar güzel imkanlar var ki tek yapmanız gereken etrafınıza bakmanız. Eğer sevdalıysanız ve bu mesleği yapmak istiyorsanız birşeylerin ucundan tutmanın vakti gelmedi mi? Yada çok bilmişlikten kaçınmanın? Bana ne ki bunlar? Beni niye ilgilendiriyor?

Beni üzüyor. İlgisizlik ve bilgiye doygunluk çok kötü birşey. İnsanlar o kadar güzel imkanlara sahip ki kullanmamaları beni üzüyor.

En çokta yardım etmek istediğimde aldığım tepkiler üzüyor. Kendime yardım etmek istiyorum bazen bazı arkadaşlara yardım ederek. Yönlendirmek veya beni yönlendirmelerini sağlamak.

Şikayet edilecek o kadar çok konu var ki, rahatsız edici o kadar fazla durum! En başta kendimde bulmuyor da değilim bu hataları.

comments powered by Disqus
Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı